notification_importantANNETUSTALGUD: UUE VEEBILEHE HEAKS
Kasutajanimi:

Parool:


Pole kontot? Registreeri!

Unustasin parooli


Toeta uue veebilehe valmimist!


Kiri administraatoritele


Alulinn

Peitis 08.04.17 Maret [mater7]

Tüüp: Tavaline aare
Maakond / linn: Ida-Virumaa
Raskusaste: peidukoht 1.5, maastik 2.0
Suurus: väike
Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse!

Kirjeldus:

Ida-Virumaal on geopeituritele vähetuntud ja avastamata paiku. See aare tutvustab ühte vana linnusekohta. ALULINN oli Eesti idapoolseim teadaolev muinaslinnus. Linnus paiknes soosaarel, mis jääb Ida-Viru maakonda Lüganuse valda Aa küla territooriumile. Alulinn asub Aa mõisast 2 km kagu pool, Tallinna–Narva maanteest 1 km lõuna pool. Alulinn asus madala ja pikliku soosaare kirdeosas. Linnusekoht on piiratud 1-1,2 m kõrguse paekivimüüriga (mördita laotud ringvalli jäänustega). Valli laius oli jalamil 7-8 m. Linnuseaseme pikkus edela-kirde suunas oli 130 - 139 m ja laius 35 - 40 m (või osaliselt 70 m). Linnuse ala oli ovaalse kujuga ning selle pindala on üllatavalt suur - umbes 4500 m2 (või isegi 6000 m2). Usutavalt ümbritsesid Alulinna raskesti läbipääsetav lage soo, järved ja allikakohad. Kõrvalt soost on leitud paralleelselt asetsevaid palke, mis võivad olla vana pakktee jäänused. Alu linnus on olnud arheoloogide arvates rituaalide läbiviimise, tähtpäevade tähistamise koht ja ohverdamispaik. Alulinna ümbritsevast soost on leitud suur kogus raudesemeid (ˇ100): odasid, mõõgakatkeid, sirp-vikateid, erinevaid kirveid, mis pärinevad valdavalt 1.-7.sajandist.

Alulinna ehitamist kirjeldab Fr.R. Kreutzwald "Kalevipojas" - Alulinn on Soome nõia Tuuslari kodu. Sõna "alu" tähendas vanas kõnekeeles "sood". Skandinaavlastel seostub sõna "alu" maagia ja müstikaga - „alu“ tähistas kaitsvat eset või amuletti. Kõik, mis jääb Alu taha, moodustab ALUTAGUSE.

Aardele on parem läheneda Peterburi maantee poolt. Aa bussipeatuse juurest keerab tee lõunasse ja ~400 m pärast vasakule. ~800 m pärast keerab tee paremale, kuid see ei ole igal aastaajal iga autoga läbitav. Aardeni jääb ~300 m. Lähiümbruse soo on suurelt jaol kuivendatud ja põllustatud. Aare on peidetud Alulinna müüri lähedale, kus arheoloogid on sammalt koorinud. AARE EI ASU MÜÜRI SEES EGA ALL!

Head avastamist ja geoelamusi Ida-Virumaal!

Vihje: Foto 4

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|0|1|2|3|4
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z|5|6|7|8|9

Lingid: https://et.wikipedia.org/wiki/Alulinn; http://www.eestigiid.ee/?SCat=56&CatID=0&ItemID=1663; http:// http://www.eestiloodus.ee/arhiiv/Eesti_Loodus03_2016.pdf

Aarde sildid: lumega_raske (1), lühem_matk (1)(täpsemalt)

Geocaching.com kood: GC796D7

Logiteadete statistika:   83 (97,6%)  2   5   2   2   0   0  Kokku: 94


muinaslinnuste kaart


Alulinna lugu


linnusemüüri koht


Foto 4



28 detsember 2024 leidis Kerttu ja Kristin [kerttuduhhin]

Lahe koht

28 detsember 2024 leidis Kristin ja Kerttu [krizzuu]

Leitud

5 oktoober 2024 leidis Priit, Miki ja Helen [helen]

Ennelõunal siit mööda sõites ei hakanud sisse keerama mõttega, et mõni teine kord võtab selle aarde ette. Õhtul Tallinna poole tagasi liikudes oligi see "teine kord" kätte jõudnud ja keerasin autonina heinasele põlluvaheteele. Peale väikest künklikul teel loksumist parkisin infotahvli kõrvale ja nüüd oli vaid mõni samm aardeni. Leid oli kiire, peidukohas oli lausa kaks karpi üksteise peal. Nime panin kirja uuemasse, mis väga heas korras. Karbid jäid ka minust niimoodi sinna. Kuna pimedaks hakkas kiskuma ja tahtsime veel mere äärde jõuda, siis Alulinna ümbrusega pikemat tutvust ei teinud. Aitäh aarde eest!

10 september 2024 leidis Maret [tohuvapohu]

Alulinnast olin küll kuulnud, aga sellega mu teadmised piirdusidki. Nüüd siis taga ka täpsem tutvus tehtud. Kusjuures minu jaoks kõige toredam avastus oli Alutaguse nime tagamaad. Vahva. Logima pääsemine enam niiväga vahva polnud, saadana nõgesed turritasid igal pool ja vaid poole sääreni ulatuvad põksid ei pakkunud ka erilist kaitset. Aga noh, nõgesekõrvetused pidavat ka tervisele head olema. Mulle küll ei meenu, mis haiguse vastu küll, aga faktselgelt mul toda pole kuid profilaktikaks hea ikka. Tänud peitjale siia juhatamast, asjaga tutvuma panemast ja aaret peitmast.

6 august 2023 leidis Heigo [sansam]

Aitäh peitjale!
Auto jätsin kruusateele ja jalutasin kohale, muidu tee on täitsa läbitav aitole. Arvasin lihtsalt ühe teise, lähemal oleva koha, olevat linnusekoha. Aga saigi kaloreid põletatud. Koht oli enamvähem niidetud ja ainult paar meetrit nõgeseid pidi ületama. Kuskil vist ühtegi viita ka pole siia ja Geopeituseta poleks siia sattunudki.

4 juuni 2023 leidis Airi [airce]

Väike kõrvalepõige. Aarde sisu vajab kuivatamist. Aitäh siia kutsumast!

27 mai 2023 leidis Christine [catiberg]

Leitud. Aitäh!

27 mai 2023 leidis Herki [wingman]

Kirjeldust lugesin alles kodus. Esimese lähenemistee põlgasin ära. Pärast tundus see ideaalne maantee olevat. Ükski kaaslastest ei tahtnud teisele ringile minna, kuigi pakkusin selle variandi välja. Jälle üks koht, mida varasemast ei teadnud. Aitäh!

16 aprill 2023 leidis Allar ja [pisike16]

Poleks ilma geopeitusega siia tulnudki.

29 august 2022 leidis Leho [morgot]

Küll oli palju kõrgeid nõgeseid. Isegi nägu sai pihta. Miskipärast on seal kaks topsi. Tavaliselt kui asja hooldatakse siis korjatakse ju vana ära. Aga siin on se täitsa alles oma läbimärja sisuga.

31 juuli 2022 leidis Mailiis, Kristiina, Kristo [mailiis1987]

Leitud!

28 juuli 2022 leidis Piret, Krista, Merle [sylli]

Üks tore retk vahvate geokaaslastega! Aitäh peitjale!

28 juuli 2022 leidis Piret, Krista, Merle [meteta]

Varemleidnu ei tahtnud üldse, et me seda aaret otsima läheme, meie jälle tahtsime väga minna ;):) Ähvardused ja hirmutamised olid täiesti asjata, kauni viljapõllu serva mööda jõudsime lihtsasti aardeni, pisut märjas rohus ja põõsas tuulamist ja olidki nimed kirjas. Aitäh.

20 juuni 2022 leidis Arvo [arvoaljaste]

Nüüd juba raske ette kujutada siin sood ja soosaart. Aga kui profid nii väidavad, et siin oli linnus, siis nii peab olema. Geoloog ma pole ja vaidlema ei hakka (vastupidiselt populaarsele trendile ühiskonnas). Nimi kirja ja korralik võsas sumpamine ka tehtud. Aitäh.

20 juuni 2022 leidis Inge [aunad]

Mähkurite kiuste saime aardele küüned taha. Tore, et ka selliseid paiku mäletatakse..

Tänan peitmast.

18 juuni 2022 leidis Kaupo&Liis [luurebuss]

Hüppasin nõgesevõssi ja hakkasin otsima. Täiesti mõistliku aja jooksul leidsin vajaliku. Aitäh kohta tutvustamast!

7 mai 2022 leidis Külli [ky]

Siia küll poleks ilma aardeta mõistnud tulla. Ajaloohuvilisest reisikaaslane oli koha avastamisest ja nii põhjalikust aarde kirjeldusest ülimalt rõõmus. Aitäh peitjale!

21 oktoober 2021 leidis Raimond, Sebastian, Mari-Anna [raku178]

Täna- kiire peatus, järgmine kord- grillimine. Aitäh.

19 september 2021 leidis Sven ja Lauri [shadow]

Õnneks olime traktoriga ning aardeni jõudmine erilist peavalu ei tekitanud. Samas päris mitu hetke läks enne kui karbile pilk peale langes. Tegime revisjoni ka samas asuvale RMK platsile ning huviga tahaks teada kuidas seal sääsehooajal telkimine ka oleks. Tundus üpris "sääserikas" kant olevat. TFTC

11 august 2021 leidis Ove [ove]

Tänan aarde eest!

8 juuni 2021 leidis Reigo [noexcuses]

Tee oli autoga läbitav aga sellegi poolest otsustasin jalutades seda aaret külastada. Põnev koht. Tänan

30 mai 2021 leidis Sander [nogravity]

Kunagi sai proovitud siia tulla aga siis oli lumi maas. Peale seda olen korra veel proovinud aga tee oli kehv. Nüüd sai uuesti proovitud kuna enam ei mäletanud mis ees ootab siis ikka oli tee kehv :D Sai teiselt poolt proovitud ja siis sain juba enam vähem kaugusele, edasi jala ja seal tsunglis veidi kolades sai ka aare leitud, ty

16 mai 2021 leidis Mikk, Jaanika ja teised [silmsirkel]

Kiire peatus. Tee oli täna läbitav, roomajaid linnamüüril ei kohanud. Jätsime ränduri. Aitäh!

15 mai 2021 leidis K&D [yksk6ik]

Eelmisel korral pika ninaga jäänud ,aare nüüd taastatud. Tänud

14 mai 2021 leidis Triin [linnapreili]

Ideaalne aeg on praegu otsimiseks - tee linnamaasturile kohane ja kohapeal pole rohi veel väga pikaks kasvanud. Rohu all mõtlen nõgeseid ;)

25 aprill 2021 leidis Raili [putukas24]

Leitud

25 aprill 2021 leidis Lauri [wazzyly]

Leitud tänan

17 aprill 2021 leidis reisiseltskond & [madkool]

Perekondlik väljasõit. Narva. Peatus nr viis ja mu kunagise mitteleiu heastamine.
Kahene oli magama jäänud, aga ju siis oli uni nii magus, et see parajat kõikumist põhjustav tee teda üles ei ajanud. Tahavaatepeeglist vaatasin, kuidas lapse isa hoolitsevalt lapse pead "paigal hoidis" ja andsin infot kui palju sadu meetreid seda teed veel jäänud. Mäletan, et ka madalapõhjalisega vurasin sama moodi nulli, seega teed siin täitsa talutavad.
Nüüd, kus teada, et peitja aarde värskelt taastanud (tänan), sain kiiresti nimed kirja ja sõit põlluteed mööda võis jätkuda. Sõidu peal uinus ka teine laps, seega järelikult on uinutava mõjuga teelõik.



14 märts 2021 hooldas Maret [mater7]

Tegime väikese ringi kahe Virumaa piirialal ja selle käigus hooldasime aaret. Aarde juurde viiv tee oli sügavates roobastes ja keskel oli kõrge lume- ja mudasegune vall, mis meie autole ei meeldinud. seega kõndisime viimased 300 -400 m jalgsi. Peidukohas oli veel paks lumi ja jäätunud maa, seega vana konteineri otsimine edu ei kandnud. Panime uue konteineri, selles kõik vajalik olemas. Vaatasime üle ka kõrvalasuva piknikuplatsi, kus on olemas lisaks grillimisalusele, puukuurile ja käimlale ka katusega lavats, kus saab vajadusel ööbida. Teeäärne pajuvõsa näitas kevade märke.

Põnevaid kevadisi georetki!




6 september 2020 ei leidnud Mia-Marii ja Janar [matkymbereesti]

Mõtlesin, et see on tänase päeva viimane aare, aga ei olnud meil määratud seda leida. Proovisin nii siit kui salt, aga ei tulnud teine välja. Leidsin küll ühe objekti, aga see vist ei olnud aare, see hakkas hoopis ära roomama.


See vist ei ole aare.


5 juuli 2020 leidis Marko [markosu]

Käisin siin kaks korda. Esimest korda aaret logimas, teist korda ööbimas. Aitäh!

2 juuli 2020 leidis Caroline, Annika, Aki [cat]

Georajakesed viisid sihile.

26 juuni 2020 leidis Priit [peakas]

Täitsa kena lõkkeplats sinna linnuse juurde ehitatud, topsiga läks õnneks tänu georadadele suhteliselt nobedalt, ilma oleks ilmselt ei tea kui kaua seal tuustinud. Tänud aarde eest!

24 juuni 2020 leidis Eleryn [meiekiisu]

Panime tekid-padjad paika, lõkke üles ja suundusime jahile. Seltskond müttas lausa tuntavad rajad puusadeni nõgestes sisse. Leidmata ta jäi siiski. Seega, ärge usaldage neid radasid.

Hommikul otsustas Rauno, et käib tiiru ise ja tagasi ta tuligi, karbike käes. Tal on see nina selle hobi jaoks.

Olukord ei ole lootusetult hull, logiraamat oli veidi niiske, karp must. Muidugi ilmad ka soojad, vihmaste ilmadega oleks võib-olla jah, märg. Parandasin karbi vettpidavust, puhastasin karbi sodist. Loodetavasti toimib nüüd. :)

14 juuni 2020 soovis hooldamist Georg, Melle ja Jevgeni [topograafilisedtotud]

Lapse sünnipäeva pidasime kõrvalasuval RMK platsil ja kuna ammu juba plaan see aare üles otsida, siis sai täna teostatud. Paber märg ja kirjutusvahendit pole juures. Kahjuks mul polnud ka midagi kaasas. Muidu oli hea, et rohi kõrge ja keegi juba raja sisse tammunud, oli selle võrra kerge leid.

30 mai 2020 leidis Kristjan [sportlane]

Tänud.

25 aprill 2020 leidis Artur Helle Andres [artr87]

Leidsime minikripi koti ka arvasime, et kadunud, aga siis ikka leidsime. Minikripi panime logiraamatule ümber. Tänud! Tore koht.

2 veebruar 2020 leidis Märt, Raul [liblikas1]

Seekord saime küüned taha, aga tiba läks ikka aega. Tänud peitjale

2 veebruar 2020 leidis Raul,Märt [motma]

Ähkimine oli veidi peale esimest liigutamist järgi andnud. Tulime ja proovisime sel mustal talvel, uuesti leida seda linna aaret. Vihje pildi saime kohe klappima, karp tuli viivitusega. AARE JA LOGIRAAMAT VÄGA MÄRG! Tänud peitjale aarde eest.

2 detsember 2019 leidis   [tunk]

Millalgi varem proovisin nulli sõita ida poolt, aga tee läks auto jaoks tiba liiga karmiks kätte. Kui kõht juba kolmandat korda vastu põrandat paukus, jätsin katse katki, tagurdasin ettevaatlikult maanteeni ja jätsin ürituse selleks korraks pooleli. Täna proovisin läänest ligi sõita - see sujus oluliselt libedamalt, ilmselt mängis oma rolli ka maad kattev lumekiht. Samas vihjas üks lisatud siltidest, et otsimine võib keskmisest kauem aega võtta. Sain siiski paari minutiga hakkama - abi oli nii vihjepildist kui ka kirjeldusest. Aitäh.

21 august 2019 leidis Kaupo ja Mihkel [sookoll]

Läks siin ikka aega selle lihtsa aardega. Puusani nõgestes sai ikka neid kive seal ringi keeratud kuni õige otsa komistasin. Karp oli seest märg, õnneks logiraamat kuiv. Kuivatasin asja natuke paremaks. Pärast käisin vaatasin ka RMK platsi üle.



21 august 2019 leidis Mihkel&Kaupo [lepalind]

Lähenesime idast ja lahkusime läände. Ei olnud mõnus sõita, aga kohale saime. Tundus kiire leid tulevat, aga see ei õnnestunud. Õnneks olid paksud riided seljas ja sai tuimalt kõrvenõgestes ringi kõndida. Pikalt sai kivimüüri lähedal kive katsutud, õige oli loomulik ning ma ei osanud seda kahtlustada.

25 mai 2019 leidis Anna & [kallo]

Ida poole liikudes põikasime ka siia sisse. Osa teest ei olnud madalapõhjalise-auto-sõbralik, kuid kõik jäi terveks. Samuti ei olnud ilm geopeituri-sõbralik, kuna vihma oli palju sadanud ja tibutas hetkelgi. Rohi oli märg ja palju ringi jalutada ei tahtnud. Aga ei leidnud karpi kuidagi üles, seega tuli ikka päris kaua otsida. Lugesime logisid, vaatasime vihjepilti. Kuigi palju kohti, kus karp võiks olla, ei olnud, mitte ei jäänud silma. Peaaegu juba loobudes sai siis ka seda kivi vaadatud ja no, seal ta siis end peitiski. Ei olnudki müüris, vaid selle kõrval hoopis. Hea, et ei pidanud leiuta lahkuma. Jalad said küll märjaks, aga meel hea. Täname!

14 aprill 2019 leidis Herki ja Sigrid [siku77]

Olenemata sellest, et me olime väga ebasobiva sõidukiga, sõitsime me otse nulli välja. Kõik see ümbrus oli üllatavalt kuiv. Mõnusa kohakese on RMK sinna valmis meisterdanud.

Leid võttis ikka natuke aega.

Tänud!

24 november 2018 leidis Hanno ja Triin [trine]

Taas üks koht, kuhu muidu ei satuks. Ja aitäh RMKle, kes aarete juurde ikka lõkkekoha ja vetsu ka püsti paneb!

24 november 2018 leidis Karl, Ethel ja Priit [armastan]

Aitäh siia juhatamast.

Tänud peitjale :)

TFTC!

24 november 2018 leidis Priit, Karl Patrick, Ethel [sassu2907]

Autoga nulli ja logi kirja. Tänud peitjale.

24 november 2018 leidis Priit, Ethel, Karl Patrick [patu]

Leitud ja logitud.

24 november 2018 leidis Triin & Hanno [hanno5000]

Leitud. Tänud!

7 november 2018 leidis Madis [madis1989]

Olin valmis viimased 300 meetrit jalutama, aga sain siiski lõpuni välja autoga. See aeg, mis säästsin jalutamise arvelt kulus aga karbi otsimise peale ära. Olin juba peaaegu loobumas, kui jäi üks kivi silma. Seal see aare oligi :) Logi kirja ning edasi. Aitäh kutsumast ja kohta näitamast!

20 august 2018 leidis Inga [kingu]

Kui jõudsin lehmade juurde, meenus mulle, et olen seda aaret juba korra otsinud. Siis ei olnud seal, kuhu auto jätsin, mitte lehmad, vaid koer.
Lehmad vaatasid mind uudishimulikult ja üks, kes miskipärast aiast väljas oli, tuli mind isegi nuusutama (kui sellist koeralikku väjendit saab ühe lehma puhul kasutada). Isegi 200m pärast, kui auto poole tagasi vaatasin, seisid need loomad ikka samal kohal ja vaatasid mulle liikumatult järele.
Poolel teel aardeni avastasid minu olemasolu kärbsed, kes pidasid mind ilmselt... noh, lehmaks. Igatahes oli täiesti võimatu normaalselt kõndida, kuna pidin vahetpidamata vehkima, et neid silmi, suhu ja ninna ronivaid putukaid eemale ajada. Alles tagasiteel, kui tuul puhuma hakkas, sain neist lahti, kuid seevastu noppisin päris mitu põdrakärbest juustest välja. Fuih, suvi, ma ütlen...
Kuigi otsimisele ei saanud üldse keskenduda, siis õnneks leidsin aarde päris kergelt. Kohe pärast logimist leidsin endalt veel ka puugi ronimas, kes lendas laias kaares metsa alla tagasi.
Tänud lehmade ja aarde eest. Ülejäänud elajad oleksid võinud sellel silmapilgul olemata olla.







14 august 2018 leidis Hannes ja Sass [hpalang1]

Vanad eestlased olid kavalad - tegid oma linnuse ikka sinna, kuhu teised kohe kuidagi ei tahtnud järele tulla. Ega eriti ei taha nüüdki - tee kehv, sääsed, nõgesed jne - aga näe peab, aetakse. No kolistasime siis kohale ja hakkasime vaatama. Õnneks on nõgesed põuast jõuetud ega viitsi enam eriti linnust kaitsta, saime seda lihtsamalt. Ja kas oli lihtsalt õnn või oli foto seekord eriti loomutruus asendis, aga pmst kohalemineku vaev ainult, sai ilma igasuguse samblakraapimiseta. Ei saa öelda, et see karp seal sambla all just üleliia õnnelik tunduks, pisuke kopitus oli kallal, aga ei suurt häda ka miskit. Tänud näitamast, ilma peituseta võinuks see linn minu poolest seal rahus edasi olla.

10 august 2018 leidis Karl [zdrk]

Teel Alulinna nägin maantee ääres söögikohta. Kõht otseselt tühi ei olnud aga seal oli kirjas ka šašlõkk. Korraliku lihaprae isu oli küll juba mitu päeva olnud. Üsna kobeda raha eest sain mikrokas soojaks tehtud lihatükikesi, kuhu oli peale puistatud paar sibularõngast ja kõrvale lastud törts ketšupit. See oli nii maitsetu ja kuiv, et liha isu läks küll ära. Vähemalt oli jääkülm siider antud hetkel väga hea - karastav ja aitas sööki alla neelata.

Peitja kirjelduse järgi bussipeatuse juurest maha pöörates sattusin ratturi jaoks väga kehvale teele. Keegi oli killustikuga natukene üle pingutanud. Sõitnuks nagu liiva sees. Siis järgmise kurvi järel oli tore põllutee kus oli teed parandatud aherainega. Seal tegin pausi ja tegin sõprust lehmaperega. Emale pakkusin karjusevälist heina, see pidavat maitsema paremini. Vasikad hoidsid ohutusse kaugusesse.

Alulinnas oli üllatus, et sellisesse kohta on tehtud RMK plats. Ma ei kujuta ette kuidas keegi sinna just satuks. Kõik oli nii värske, et isegi ahi oli veel puutumata. Vähemalt tean, et kui kunagi Ida-Virumaal ei leia ööbimist, siis seal peaks alati vaba olema. Aarde otsimisega ei edenenud mul kohe üldse. Arvasin, et kive ja sammalt näppima ei pea ja otsisin seetõttu pikalt valedest kohtadest. Alles siis kui olin läbi lugenud mõned logid, siis sain aru, et pean aitama arheolooge. Siis enam kaua ei läinud. Aitäh huvitavat kohta näitamast!

<_Eelmine |1.päev|2.päev|3.päev|4.päev|5.päev| Järgmine_>


Alulinna perekond Lehm


Üks korralik pakk


17 juuli 2018 leidis Lille [lille]

Leitud

17 juuli 2018 leidis Joonas [joonas444]

3970.

1 juuli 2018 leidis Jasmiin, Josten, Erki, Annika [hette]

Nojah. Nõme, et kui kõik on lehtes ja rohus, siis trambid täiesti kogemata nii vanade müüride otsas, sest vihje pildist pole suuremat kasu. Maskeeringuks sammal, mida näppida ei taha on ka üsna õel. Koht ise oli põnev ja avastamist väärt. Aitäh ;)

30 juuni 2018 leidis Sirja ja Mari [marihen]

Varem leidjast polnud siin mingit kasu, ikka pidin ise leidma ja aega läks sellega ikka omajagu. Aga koht oli tore. RMK oli siia täiesti tuttuue platsi ehitanud ja grilli polnud veel kordagi kasutatud. Tänan.



22 mai 2018 leidis Rudolf ja [matu07]

Viimased sajad meetrid teed olid täitsa siledad, aga see eelnev kolistamine tõmbas hambad risti. Oleks ma siis vaid teadnud, mis veel järgmisel päeval ees ootab...

Aare ei tulnud ka lihtsalt. Nõges kasvab, praegu annab teine vaid 30 cm välja, aga suve lõpus on ilmselt korralik võss. Ikka saime mõlemad kohe kõrvetused kirja. Lõpuks õnnestus vihjepiltide ja võsa võrdlemise teel karbike sambla alt üles leida. Koht on aus, ei oodanud küll siit infotahvlit leida. Aitäh!

13 mai 2018 leidis Urve ja Hannes [jussike]

Leitud.

1 aprill 2018 leidis Kaja ja Bruno [kajaliis]

Teed aardeni on kaevanduse jääkidega veidi täiendatud. Tulemuseks on see, et madalam linnavurle võib põhja alt midagi ära kaotada. Külmand muldkeha oleks hetkel parem valik. Kahjuks oli osa põldu üles köetud ja vahepeal pidi ikka mööda kive logistama. Traditsiooniline vanakooliaare. Korras ja kuiv. Aitäh!

3 märts 2018 leidis Laska & Co. [harrier88]

Tänks ämmamamma, et lasid oma rohelisel aastaajal peidetud aarde mul kõige lumerikkamal ajal üle kontrollida

10 veebruar 2018 ei leidnud Inga [kingu]

Keegi oli seal tõesti kõvasti sammalt kaevanud, aga olid need arheoloogid, loomad või muud inimeseloomad, seda ma ei tea. Vaatasin seal natuke ringi, kuid paljakäsi lume sees väga kaevata ei tahtnud, nii otsustasin, et tulen suvel tagasi.

31 jaanuar 2018 leidis Martin Kenely Martin Karl-Joosep [martint1]

Alustasime ilusat talvepäeva siis Alulinna aardega. Väikse autoga sõites mööda neid teid tekkis tunne, et peame peale selle aarde logimist juba koju tagasi minema. Aga jätsime auto põlluserva ja hakkasime jala minema. Kohale jõudes ei peitnud end aare ka väga kaua. Täname.

13 jaanuar 2018 leidis Aive, Kristi,Leiko [sunflower]

Kuna temperatuur on miinustes siis saime autoga aardele päris ligidale.Vihjepilt ees ja kiire leid.Logi kirjas siis tutvusime ka ümbrusega.Tänud.

14 oktoober 2017 leidis Merilin ja Miki [seeonmerilin]

Kuidagi õnnestus mul lausa kahel korral takjapõõsasse sattuda. Terve ülejäänud päeva sain riietelt takjaid noppida. Aitäh aarde eest! :)

14 oktoober 2017 leidis Miki ja Merilin [miki]

Põnev on mõelda, kuidas kultuurmaastikud muutuvad ajas. Kunagine linnus, mis asus raskesti ligipääsetavas lagedas soos, on tänapäeval madala linnasõidukiga isegi peale nädalaid vihmasadu lihtsalt drive-in. Aarde leidsime kiiresti, kaasa võtsime takjaid (aarde kõrvalt).

7 oktoober 2017 leidis Tanel ja Sirja [sirts]

Ega ilma aarde otsimiseta poleks siia kunagi sattunud. Selline koht siis. Tänud peitjale.

7 oktoober 2017 leidis Tanel ja Sirja [phantom]

Lähenesime peitja soovitatud teed mööda. Vihjepildist oli leidmisel täitsa palju abi. Kuna edasi oli plaan minna Narva suunas, siis lahkusime puht uudishimust Speedy soovitatud teed mööda. Oli jah teine tiba auklik. Aitäh peitjale.

22 september 2017 leidis Marje & Paavo [speedy]

Lähenesime Miilast, saabudes Mareti soovitatud teed. Lahkusime muidugi teisele poole, edasi itta - vaja ju peagi Narva jõuda. Sel teel saime sotti, miks peitja soovitas teistkaudu läheneda :-) Viimast 300 meetrit ei hakanud meiegi sõitma, milleks. Selline alluulin, kui seda slaavipäraselt pehmete L-idega hääldada, oli siin üllatus. Ega sest suurt säilinud ole, aga kohapealne infotahvel oli põnev lugemine.
Aardeleid nõudis lausa vihje vaatamist, ei olnud sugugi silmatorkav. aga õnneks polnud lund, hea seegi. Aare korras, evej. Täname Maretit ootamatusse paika kutsumast! Väärt ajalugu.

16 september 2017 leidis Raili, Krista, Mari, Heldur [heldur]

Teen logisid korda. Tänud peitjale!

16 september 2017 leidis Krista, Mari, Heldur, Raili [raili]

Ilma geopeituseta ei oleks nüüd siia küll sattunud. Väga äge! Tänud kutsumast!

16 september 2017 leidis Mari,Raili,Heldur,Krista [krista]

Leidsime otsitava ja teel tagasi autoni, tuli tegeleda takjanuppude eemaldamisega. Tänud peitjale.

16 september 2017 leidis Heldur, Krista, Raili ja [marx303]

Tee peal sadas koledal kombel, aga parkimiseks oli sadu ida poole kadunud, nii et saime mõnuga takjates tuustida, enne kui Krista aarde välja tõmbas. Aitäh! Seda, et siin kohas Alulinn oli, mina enne aaret ei teadnud!

1 september 2017 leidis Jaanus [taos]

Leitud

24 august 2017 leidis Katre ja [thunder]

Hetkeseisuga ei ole geopeiturid küll ajaloolisele ehitisele mingit kahju tekitanud.Pigem ikka kasu,et aitavad ümberringi kasvavaid nõgeseid maha tallata :) Loodame siis,et ikka loetakse kirjeldust ka edaspidi ja müüri ei hakata lammutama.

Tänud tutvustamast!

14 august 2017 leidis Ingrid [ingrid]

Parmud saatsid aardeni. Ilus lilla lillepõld oli kõrval. Hea teada, mis siin kunagi oli. Tänud juhatamast.

8 august 2017 leidis Lembit [polekala]

Peale Uljaste juures telkimist vurasin siia. Kohapeal oli rohi üsna kõrge, seetõttu tõmbasin geokombeka selga ja pugesin võssa. Läks õnneks, teisest vaadatud kohast leidsin karbi. Aitähhid kohta tutvustamast!

28 juuli 2017 leidis Dmitri [dimhesse]

Leitud ! Aitäh !

28 juuli 2017 leidis A ja [mooritz]

Gepsus istuv tädi hullas täiega. Õnneks olime nüüd juba targemad ja ei allunud tema provokatsioonidele. Nullis otsisime silmadega, õnneks hakkas asi silma. Tänud!

24 juuli 2017 kommenteeris Reigo [reix]

Foto 4 võrdluses praegu avaneva pildiga nõuab ikka head analüüsivõimet. Palun rahvusvahelisel lehel ka muutused sisse viia.

24 juuli 2017 leidis Reigo [reix]

Aarde avaldumisel lugesin huviga siin pakutud artiklid läbi. Viidete eest aitäh, oli hariv. Praegu kohapeal maastiku vaadates tunduks jabur, kui keegi siia linnust kavatseks rajada. Aeg. Aeg ja Inimesed. Tänan peitjat!

24 juuli 2017 hooldas Maret [mater7]

Muutsin vihjepilti.Kõik osapooled on nõus, et geopeiturid ei ole ajaloolisele ehitisele mingit kahju tekitanud. Tänud neile! Kuna praegu kõrges rohus linnuse alaga tutvuda eriti ei saa, laen üles veel mõned kevadised pildid.

Ilusat geosuve jätku!


linnuse õu



tuul on avanud lõigu müürist


23 juuli 2017 leidis Peeter ja Piia [piuks]

Kivimüürist oli küll kahju.....
Tänud.

23 juuli 2017 kommenteeris Maret [mater7]

Vahetasin vihjepilti, kas nüüd sobib paremini? Külastasin Alulinna kevadel koos muinsuskaitsjatega. Juba siis oli ~3 m müürist samblast puhastatud, et müür nähtavaks teha. Mõned aastat tagasi tehti siin suurkoristust, raiuti võsa ja puhastati üks lõik müürist rohust ja samblast. Puhastatud lõigule oli sammal tagasi kasvanud.

Julgen väita, et geopeiturid ei ole sammalt koorinud ega ka müüri lammutanud.Julgen väita sedagi, et suurem enamus geopeituritest aga ka õpilastest ja noortest on heatahtlikud ja arukad. Vandaalitsevad ja lolliks lähevad need, kellega ei tegelda ja keda ei kaasata tegevustesse.

Ilusat geosuve jätku! Mater7

23 juuli 2017 kommenteeris Peeter [blondiin]

Kui vihje on müür ja pildil on samuti fookuses müür. Aare ei asu aga müüris. Siis on loomulik jätk et millalgi kistakse lahti kivid mis on tuhatkond aastat seal laotuna püsinud. Niioluline me mäng nüüd ka pole. OK otsimisjälgede hinnang oli subjektiivne.

23 juuli 2017 kommenteeris Janika [kaksikmadu]

Kui nüüd peale meid keegi vahepeal otsinud ei ole, siis julgen küll väita, et geopeiturite poolt tekitatud kahju ei ole seal rohkem, kui äratallatud rohi. Miks sammal seal ees hunnikutes on, võib lugeda Pagarite logist :)

Vihje on küll eksitav, sellega nõustun.

23 juuli 2017 soovis hooldamist Peeter [blondiin]

Palume välistada otsimine müürist

23 juuli 2017 leidis Piia ja Peeter [blondiin]

Palun kogu südamest peitjal aarde kontseptsiooni muuta. Või siis vihjepilti või vihjet. Hetkel paneb see otsima müürist. Otsimise nähud on minarust juba märgata. On ju teada et millega ei saa hakkama aastatuhanded sellega saavad geopeiturid aastaga. AARE EI ASU MüÜRIS

20 juuli 2017 leidis Janika,Ruudi ja Ragne [draakons6nn]

Jalutatud,ilma ja loodust nauditud....linnupoegi uudistatud,kes meie ees tee peal sibasid,siis veel mesilasepesa....palju nõgeseid ja sääski....aga mulle meeldivad sellised ajaloolised kohad. Tagasiteel sai "kerge" ehmatuse ka üle elatud..no on nõrgad närvid :D Võimalik,et seesama pesakond,kes enne meie ees lippas,otsustas rohu seest mu nina ees minema tuhiseda-mu hüpe kindlasti medalit väärt :D

20 juuli 2017 leidis andres [andres]

Kuna eelmised kirjutajad oma varasemate kuupäevade logid testleidudeks olid nimetanud, siis võin seda vist FTFiks lugeda, mis oleks siis minu jaoks 38. (hiljuti püüdsin enda jaoks veidi statistikat teha). Alulinna kohta olin muidugi ammu kuulnud, tuhandeid kordi mööda sõitnud, aga alles selle aasta esimesel mail käisin esimest korda siin kohapeal. Nagu selgub tõi instinkt õigel ajal kohale, aga et sosinad ei olnud minuni jõudnud, siis piirdusin peidukohast pildi tegemisega :) . Nüüd kui aare päeval ilmavalgust nägi ja see mulle silma jäi, oli selge et peale korduvat linna-aarete kirumist tuleb hea nime säilitamiseks selline klassika kohe ära teha. Lühendasin siis sellise tähtsa eesmärgi nimel tööpäeva tunnikese võrra (rikkudes sellega pagarite arvestuse :), vabandust!). Lähenesin ida poolt, soovitan soojalt seda teed vähegi madalamate autodega mitte proovida, peitja soovitatud lähenemine Aa bussipeatuse juures on kordades tsiviliseeritum. Praegune aastaaeg sobis täiesti selleks et autoga aarde juurde sõita. Siin tabas mind korraks väike tagasilöök – oodatud pildi asemel – mida võib näha lisatud fotolt oli silme ees nõgese ja takjamüür. Ja seda sõna otseses mõttes praktiliselt silme ees… No gepsu muidugi ei olnud, ja üldse on koordinaadid nõrkadele, sukeldusin käsi pea kohal hoides suunas kus eeldasin et fotol kujutatud koht võiks olla. Selgus et seal see siiski ei olnud. Nähtavus selles troopilises nõgesevõsas oli null, olles järgmiste peiturite segadusseajamiseks veel piisavalt radu sisse murdnud tuli siiski telefon ja koordinaadid appi võtta. Lihtsamaks läks ainult selle võrra, et uusi nõgeseid ei olnud enam vaja maha tallata. Selle ajaga kui ma lõpuks selle (tegelikult mitte nii väga keeruliselt peidetud) karbi kätte sain olid kõik lähihektarite tiivulised kokku lennanud ja üritasid minu peal maanduda, kahtlustasin et kurjade kavatsustega. Aga tehtud. Auto juurde naasnuna nägin et järgmised otsijad lähenesid, kohtunud varem ei olnud, aga eeldasin õieti – Pagarid. Tore, uus aare ja lõpuks ka võimalus kohtuda geopeituritega, kellega varasem kontakt ainult telefoni ja kirja teel olnud. Tänud!


Kevadin vaade oli märksa inimsõbralikum


20 juuli 2017 leidis Ragne, Ruudi ja [kaksikmadu]

Põlluteel olid autojäljed ees, seega kiirustada ei olnud enam kuhugi. Kuna polnud kindel, et auto läbi muda pääseb, jätsime ta põllule ja jalutasime endid aardeni. Kohapeal läbisime nõgesravi ja söötsime natuke sääski ka. Aitäh!

20 juuli 2017 leidis Tiia, Einar [pagarid]

Peitja palvel käisime 14.juulil aaret kontrollimas, kuna tema teada oli vahepeal müüri puhastatud. Kõik oli korras. Nüüd avaldamise järel läksime ametlikku logi kirja panema. Kaugelt oli näha, et üks auto metsa ääres ees. Kui kohale jõudsime, oli Andresel juba logitud. Ta oli meie eelmisi radu paremaks tallanud ning järgmiste eksitamiseks uusi juurde tekitanud. Tagasiteel märkasime põlluvahel kahtlast liikumist aarde suunas ja ühte punast autot ka. Ei tea veel, kas olid aarde poole teel või lihtsalt autot põlluvahel jalutamas. Aitäh peitjale!

20 juuli 2017 kommenteeris Carolina [caro]
Muutsin aarde staatust. Uus staatus on "OK / Aktiivne".
24 aprill 2017 leidis Raivo [raivo]

Nimetame selle testleiuks. Kuulsin sosinat et Alulinnas peaks uus aare olema. Kord möödasõidul käisin vaatamas. Kuna täpset asukohta ei teadnud siis tegin linnusele ringi peale ja ei leidnud midagi. Põhjalikumal vaatlemisel loogilisemates kohtades märkasin väikest looduslikku ebakõla ja siis ka aardekarpi. Aitäh! Olin siin esimest korda.